Žemė dabar sukasi greičiau nei bet kada anksčiau per pastarosius 50 metų



Опубликовал: Ajjana, 10-01-2021, 12:28, Научно-познавательные / литовский, 2 240



Dabar laikas eina greičiau nei kada nors anksčiau per pusę pastarojo amžiaus, atskleidė oficialūs duomenys.
Žemės sukimasis yra greitesnis nei įprastai ir dėl to šiuo metu paros trukmė yra šiek tiek trumpesnė nei nustatytos 24 valandos.
Pasaulinio laiko prižiūrėtojai šiuo metu svarsto ar atsižvelgiant į pokyčius reikėtų panaikinti sekundę iš laiko ir taip tikslus laiko ėjimas vėl atitiktų Žemės sukimąsi.

Nors dar niekada nebuvo įgyvendinta vadinamoji „neigiama keliamoji sekundė“ (angl. negative leap second), tačiau nuo aštuntojo dešimtmečio iš viso buvo pridėtos 27 „keliamosios sekundės“ (liet. leap second), kad taip atominis laikas atitiktų Saulės laiką, rašo dailymail.co.uk.
Taip yra dėl to, kad ištisus dešimtmečius Žemė užtrukdavo kiek ilgiau nei 24 val., kad užbaigtų savo apsisukimą, tačiau nuo praėjusių metų jis trunka šiek tiek mažiau.
Nuo 1960-ųjų, atominiai laikrodžiai vedė ypač tikslius paros ilgio įrašus ir nustatė, kad per pastaruosius 50 metų Žemė užtruko mažiau nei 24 val. (86 400 sekundžių), kad užbaigtų vieną apsisukimą.
Vis dėlto, 2020 m. viduryje, šios ilgalaikės tendencijos apsivertė ir paros dabar yra reguliariai trumpesnės nei 86400 sekundžių.
2020 metų liepos 19-oji buvo 1,4602 milisekundės trumpesnė už pilnas 24 val. ir tai yra trumpiausia para nuo stebėjimų pradžios.
Anksčiau trumpiausia para buvo fiksuota 2005-aisiais, tačiau per pastaruosius 12 mėnesių tas rekordas buvo viršytas stulbinančius 28 kartus.
Šiuo metu paroms iki pilnų 24 valandų vidutiniškai pritrūksta po 0,5 sekundės.
Šis mažas laiko praradimas aptinkamas tik atominiame lygmenyje, tačiau turi plataus masto padarinių.
Palydovai ir komunikacijos įranga kliaujasi tikruoju laiku, derinamu su Saulės laiku, kuris nustatomas pagal žvaigždžių, Mėnulio ir Saulės padėtis.
Siekiant išsaugoti šiuos darnius santykius nepaliestus, laiko prižiūrėtojai Paryžiuje įsikūrusioje Žemės sukimosi ir atskaitos sistemų tarnyboje (International Earth Rotation and Reference Systems Service) anksčiau prie dienos pridėjo vadinamąsias „keliamąsias sekundes“.
Nuo 70-ųjų tai įvyko 27 kartus, o paskutinį kartą – Naujųjų išvakarėse 2016 m.
Vis dėlto, Žemei nuosekliai lėtėjant ir negreitinant savo sukimosi iki šiol niekada nebuvo poreikio pridėti „neigiamą keliamąją sekundę“.
Dabar diskutuojama ar jų gali prireikti augančiam skirtumui pašalinti.
„Tikrai yra tiesa, kad Žemė dabar sukasi greičiau nei bet kada anksčiau per pastaruosius 50 metų,“ – „The Telegraph“ sakė Peter Whibberley, vyriausiasis mokslininkas Nacionalinės fizikos laboratorijos. „Visai gali būti, kad prireiks neigiamos keliamosios sekundės, jei Žemės sukimosi tempas toliau didės, tačiau kol kas dar yra per anksti sakyti ar taip įvyks. Taip pat vyksta ir tarptautinės diskusijos apie keliamųjų sekundžių ateitį ir yra įmanoma, kad poreikis neigiamai keliamajai sekundei gali pastūmėti sprendimo, visam laikui panaikinti keliamąsias sekundes, priėmimą.“
Gismeteo.lt


  • Нравится
  • 0

Похожие публикации

savespazinimas.lt

© 2024 "Savęs Pažinimas"

Visos teisės saugomos